návrhy osvětlení

Proč je LED osvětlení lepší než tradiční způsob osvětlení?

Lepší rozložení světla v místnosti

Použitím technologie LED je možno dosáhnout rovnoměrnějšího osvětlení prostoru. Světlo se u stěn a v rozích neztrácí, ve všech částech místnosti je dodržena dostatečná minimální osvětlenost.

Více zdrojů méně intenzivních

Interiérové LED osvětlení může mít charakter spíše plošného než bodového zdroje světla. Díky tomu si uživatel v místnosti nestíní.

Výrazně nižší spotřeba energie

Komerčně nabízené LED překročily svou účinností hranici 50%, přičemž dosažitelná hranice leží v oblasti kolem 80%. Edisonova žárovka má účinnost jen v jednotkách procent. Z fyzikálního hlediska se vlastně jedná o zdroj tepla, který má jako svůj odpadní produkt světlo.

Možnost regulace množství

LED jsou ideálními prvky z pohledu řízení. Jejich intenzitu lze regulovat v rozsahu 0-100%. Ve spojení s moderními systémy řízení je možno posunout estetickou i praktickou hodnotu osvětlení a přinést další úspory energie.

Co vše dokážeme ovlivnit

Rovnoměrnost

Rovnoměrnost osvětlení lze dosáhnout více způsoby. Můžeme například rozmístit více svítidel o menší intenzitě rovnoměrně v prostoru. Velmi populární je také kombinování přímého a nepřímého osvětlení.

Nepřímá složka (zdroj světla schovaný tak, aby na něj uživatel neviděl, např. v sádrokartonové kapse) zajistí základní osvětlení místnosti (dostatečně intenzivní a rovnoměrné), přímá složka (zdroj světla uživatel vidí) se pak umisťuje přímo nad dominantní místa (jídelní stůl, pohovka...). Ta zajišťuje vyšší intenzitu v místech, kde se předpokládá činnost, vyžadující vyšší hladinu osvětlení.

 

Barvu

Barva světla je subjektivní záležitost, kterou lze ale díky variabilitě LED osvětlení ovlivnit dle zákazníkových potřeb a preferencí. Díky dloholeté dominanci klasických žárovek si velké množství lidí zvyklo na měkký, teplý odstín světla. Neméně velká skupina však preferuje neutrální odstín, blízký dennímu světlu (také díky tomu, že tato barva světla dnes začíná převažovat v kancelářích a školách).

Barva světla navíc ovlivňuje řadu dalších faktorů, např. náladu člověka, jeho aktivitu, jak osvětlené se nám zdají předměty (předmět osvětlený studenou bílou se nám bude zdát osvětlenější než pod stejně intenzivním teplým světlem), je tedy třeba volit dle místnosti a uvažované činnosti. Např. pro ložnice je vhodné volit spíše teplou (pomáhá navodit náladu před spánkem), v dílně, kde potřebujeme dobře vidět, naopak spíše neutrální až studené osvětlení.

Stále populárnější je řešení kombinující teplý a studený odstín bílé, které ve spojení s vhodným typem řízení umí prostým poměrem těchto dvou složek nastavit barevnost i intenzitu světla dle aktuální potřeby uživatele.

 

Úsporu energie

Samostatnou kapitolou je úspora energie spojená s používáním technologie LED. Světelné diody jednoznačně úsporu přinášejí. Často jsou však zákazníci překvapení skutečností, že přestože je dnes LED účinnější cca 10x (toto číslo ještě poroste) než klasická vláknová žárovka, úspory nejsou desetinásobné. To je dáno tím, že starší instalace neměly potřebné parametry, aby přinesly správný uživatelský komfort.

Laicky řečeno, žárovky měly většinou jen základním způsobem osvětlit místnost. Jestliže byla nějaká místnost dříve osvětlená 100W žárovkou, nebude stačit pouze 10W instalovaných LED svítidel ke splnění všech požadavků správného osvětlení. Nicméně 25W již ano. Odpověď by tedy spíše měla být, že 25W instalovaného výkonu v LED svítidlech poskytlo konečně dostatečný světelný tok pro správné osvětlení prostoru (v tomto případě cca 4000lm z LED vs. 1350lm z klasické žárovky).